Analýza klíčových slov

opravdu víte jak lidé hledají váš produkt nebo službu?

Dejme tomu, že prodáváte víno a chcete zvýšit prodeje z e-shopu a trochu lépe se popasovat s konkurencí.

Dobře, ale jak na to?
Jednou z věcí, kterou musíte udělat, je pokusit se dostat na Váš web více návštěvníků. Ale nejlépe takových, kteří jsou Vašimi potenciálními klienty. Pivaře na webu nepotřebujete 😉

K tomu Vám dobře poslouží  optimalizace na vyhledávací dotazy (SEO) . Ovšem abyste mohli optimalizovat, potřebujete ty vyhledávací dotazy znát.

Řeknete si: „Tak to nebude problém. Jsem v oboru profík, dám dohromady spoustu slov a frází, které mí klienti do vyhledávače zadávají“.  Častý omyl..

Vaši zákazníci totiž odborníky většinou nejsou a napadají je slova a větná spojení, která by Vás nenapadla. Ale jak se jim dostat do hlavy?

V této chvíli přichází ke slovu analýza klíčových slov, která Vám všechny ty dotazy odhalí.

Ale nejen to.  Zjistíte, které z nich jsou používané často a které méně, jak se hledanost liší v jednotlivých měsících, jak je na tom Vaše konkurence, na které dotazy se ve výsledcích vyhledávání objevuje konkurence před Vámi, na jaká klíčová slova konkurence inzeruje a jak vypadají její reklamy, která klíčová slova nemáte pokrytá a mnoho dalšího..

Následně musíte alespoň ta nejhledanější klíčová slova logicky a přirozeně zapracovat na ta správná místa Vašeho webu. Ale to už je úkolem obsahové optimalizace.

Schválně – kolik dotazů Vás napadne, když budete hledat e-shop s bílým vínem? Dáte jich dohromady 10, 20?
Analýza klíčových slov Vám jich odhalí stovky. A všechno to jsou reálné dotazy, které lidé opravdu do vyhledávačů zadávají. Takže by bylo dobré, kdyby odpovědi našli zrovna na Vašem webu, co myslíte 😉 ?

Analýza klíčových slov

Analýza klíčových slov se také používá k vystavění správné architektury webu. Zjednodušeně – analýza umožní rozdělit klíčová slova do logických celků a z těch pak vytvořit například kategorie produktů, nebo témata článků na blogu.

Využijete ji také při tvorbě reklamních kampaní, protože Vám ukáže, na jaká klíčová slova reklamu zacílit.

Jaký je postup při analýze klíčových slov

Neexistuje žádný jednotný postup jak analýzu klíčových slov dělat.

Já nejprve shromáždím dataset klíčových slov ze všech možných zdrojů.

Dostanu seznam několika (desítek) tisíc slov a větných spojení.

Odstraním duplicity a irelevantní výrazy, zjistím hledanost každého jednotlivého slova a ta nejméně hledaná odstraním také.

Projdu slovo od slova a každému přiřadím prioritu podle obchodního schématu See – Think – Do – Care.
Slova s nejvyšší prioritou jsou pravděpodobná konverzní slova pro návštěvníka webu nacházejícího se ve fázi Do – tedy toho, který je rozhodnutý koupit, ale ještě váhá, zda u Vás.

Nakonec udělám kontingenční tabulky, grafy a sepíši závěry analýzy tak, aby byly srozumitelné.

Výsledky analýzy mi slouží pro obsahovou optimalizaci webu, ale také třeba při tvorbě reklamních kampaní, jak již bylo napsáno výše.

Kolik stojí analýza klíčových slov

Postup jsem popsal velmi stručně, ale i tak je zřejmé, že analýza klíčových slov je časově velmi náročná a i za použití profesionálních placených nástrojů zabere desítky hodin.

Tomu odpovídá i cena, která začíná na 10 tis. Kč (20 hodin práce). Nejčastěji však analýza klíčových slov zabere kolem 40 hodin v závislosti na počtu nalezených klíčových slov.

Analýza by se měla provádět každé 1-3 roky podle toho, jak moc je Váš obor dynamický.

Závěrem: investice do analýzy klíčových slov a optimalizace webu se Vám z dlouhodobého hlediska rozhodně vyplatí.

Chcete vypracovat  analýzu klíčových slov a zvýšit tak dosah svých webových stránek?