SEO – Optimalizace pro vyhledávače

..aneb aby byly Vaše webové stránky vidět

Účelem této stránky není udělat z Vás odborníky na SEO, ale přesvědčit Vás, že optimalizace pro vyhledávače je něco, bez čeho se v podnikání na internetu neobejdete.
A také že to není nějaké jednorázové nastavení a hurá hotovo.
Optimalizace pro vyhledávače je soustavná a komplexní činnost.

Google a další vyhledávače neustále prochází celým internetem a hodnotí webové stránky podle stovek kritérií, z nichž každé má jinou důležitost. Hodnotící algoritmus patří k nejstřeženějším tajemstvím na světě.
Důvod je prostý. Snahou vyhledávačů je nabídnout Vám přesně to, co hledáte.  Ne to, co Vám chce nějaký IT šikula podstrčit.
Proto si dejte pozor, když někdo tvrdí, že je schopen Vám garantovat 1.místo ve výsledcích vyhledávání. Může ho dosáhnout, ale garantovat ne!

I když je optimalizace pro vyhledávače velmi důležitá, základní pravidlo při tvorbě webů zůstává stále stejné:
dělejte webové stránky pro lidi, ne pro vyhledávače.

Obsahová optimalizace pro vyhledávače

Cílem obsahové optimalizace je dokázat, aby se na určitý dotaz (tzv. „klíčové slovo„) Vaše webové stránky zobrazily na co nejvyšší pozici na stránce s výsledky vyhledávání (tzv. „SERP“).
Určitě Vás právě napadlo: ale to chce přeci každý! Ano máte pravdu. Je to neustálý boj, který byste měli svěřit odborníkovi, protože proti Vám stojí také armáda profíků.

Například napadlo Vás jaká klíčová slova jsou pro Vás vlastně důležitá? Víte co zadávají Vaši potenciální zákazníci do vyhledávače?
Buďte si jisti, že hodně často něco úplně jiného, než byste zadali Vy, jako profesionálové ve svém oboru.

Proto je velmi důležité vypracovat nejprve analýzu klíčových slovkterá Vám odhalí všechna klíčová slova spojená s Vaším produktem nebo činností. Nejspíš Vás překvapí, že těch slov a slovních spojení budou tisíce. A spoustu z nich bude nutné dostat na Váš web.

Technická optimalizace pro vyhledávače

Úkolem technické optimalizace je zajistit, aby technické řešení webových stránek co nejlépe vyhovovalo požadavkům vyhledávačů. Aby se například nenačítaly scripty a části kódu, které nejsou zrovna potřeba, aby se nestahovaly zbytečně velké obrázky, nebo obrázky které nejsou vidět, protože jsou až níže na stránce, aby se nenačítaly fonty písem, která nejsou na webu použita a tak dále…

Technická optimalizace webových stránek

On-page a Off-page faktory

Jiné dělení SEO je podle oblasti optimalizace. Kvalitu stránek ovlivňují on-page faktory (tedy to, co je přímo na stránkách, například sémantika kódu, schéma nadpisů, použití klíčových slov, optimalizace obrázků atd.) ale také off-page faktory, existující mimo Váš web (například kvalita a počet zpětných odkazů, historie a důvěryhodnost domény, parametry hostingu atd.).

Na závěr

Kdo neoptimalizuje, ten není vidět. Rozdíl mezi první a třetí stránkou ve výsledcích vyhledávání může znamenat rozdíl mezi úspěchem a krachem.

Úplně nakonec jeden příklad, jak funguje optimalizace.
Není ale úplně fér, protože marcipánové fusekle nabízím asi jako jediný na světě a nepřetahuji se s konkurencí 🙂

SERP - marcipánové fusekle